23 wrz Wszystko o stepowaniu dla dzieci
Początek jesieni to czas wyboru zajęć dodatkowych dla dzieci, a oferta skierowana do najmłodszych jest ogromna.
Najpopularniejsze zajęcia dla dzieci to balet, pływanie, tenis czy angielski.
Ja staram się zachęcić rodziców do czegoś zupełnie innego, do stepowania.
Dlaczego?
Stepowanie to taniec inny niż wszystkie. Dzięki temu, że go słychać jest nie tylko tańcem, ale także grą na instrumencie. To właśnie moment założenia butów i wydobywanie z nich dźwięków, sprawia dzieciom największą frajdę.
Jak wyglądają zajęcia dla dzieci?
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i krok po kroku dzieci zostają wprowadzone w świat stepowania.
Uczą się poprawnej techniki, a wraz z poznawaniem nowej ilości kroków uczą się choreografii, którą prezentują na uroczystym koncercie przed szeroką publicznością.
Znajdujemy też czas na swobodną zabawę i improwizację.
Podstawowe umiejętności, które dzieci nabywają to
umiejętność tańca
poczucie rytmu
koordynacja ruchowa
koncentracja
zapamiętywanie
twórcze myślenie (poprzez wprowadzone na zajęciach elementy improwizacji oraz budowa własnych choreografii)
obycie sceniczne
Detale mają znaczenie
Sama jestem mamą i gdy wybieram zajęcia dodatkowe dla córki ważne są dla mnie detale. Chcę by była pod jak najlepszą opieką i uczyła się od najlepszych specjalistów. Oprócz tego zwracam uwagę na to czy dana placówka ma system wartości zgodny z moim.
O to samo dbam w MyTap .
Szczególnie zwracam uwagę na:
muzykę – aby była dostosowana do wieku dzieci, ale też kształtowała gusta muzyczne i stopniowo wprowadzała dzieci w świat muzyki teoretycznie tylko zarezerwowanej dla dorosłych takiej jak jazz czy muzyka instrumentalna;
estetykę– odpowiednie kostiumy również dopasowane do wieku;
szanowanie potrzeb dziecka, ale też szacunek do siebie nawzajem w grupie;
kształtowanie kreatywności – uczymy się improwizacji i tworzenia własnych krótkich kombinacji;
motywowanie wewnętrzne – najfajniej jest gdy przychodzimy na zajęcia dlatego, że nam się chce, że stepowanie sprawia nam przyjemność. Nie dlatego że takie są oczekiwania rodziców lub dla nagrody. Priorytetem jest dla mnie wzbudzanie w dzieciach ciekawości, własnej satysfakcji z osiąganych efektów, odczuwanie przyjemności;
zdrowie – często jestem pytana czy stepowanie obciąża stawy, czy jest bezpieczne dla kolan, kręgosłupa. Tak, jest bezpieczne, ale pod jednym warunkiem. Podłoga nie może być twarda.
Dlatego w MyTap zadbałam o to, by mieć podłoże o konstrukcji sportowej. Podłoga jest drewniana i amortyzowana, dzięki temu absorbuje uderzenia i jest bezpieczna dla zdrowia.
Jest kilka powodów dla których warto uczyć się stepowania.
Dla jakościowego spędzania czasu wolnego i dla dobrej zabawy.
Stepowanie daje ogrom radości. Po dzieciach, które przychodzą na zajęcia widać pozytywny wpływa na ich nastrój i samopoczucie.
Stepowanie to rozwój taneczny.
Jest niszową dziedziną tańca w Polsce, trochę niedocenianą przez szkoły taneczne. Umiejętność stepowania przyda się dzieciom, które w przyszłości chcą występować na scenie. Czy to w teatrze czy w musicalach. Jedna z moich uczennic dostała się w tym roku do szkoły filmowej w Łodzi. Jak sama powiedziała, stepowanie często otwierało jej drzwi do kolejnych etapów rekrutacji i dawało jej przewagę nad innymi aplikantami.
W Polsce coraz większą popularnością cieszą się teatry muzyczne i jeśli ich rozwój będzie nadal postępował to w przyszłości wzrośnie zapotrzebowanie na tancerzy stepujących.
Stepowanie choć jest tańcem solowym to zalicza się do grona tzw. social dance (czyli tańców towarzyskich/ społecznych). Uczy więc budowania relacji, komunikacji, nawiązywania i utrzymywania kontaktów, pracy zespołowej. W obecnej dobie rewolucji technologicznej są to kompetencje, które będą pożądane we współczesnym świecie.
Lekcje otwarta
Już 6 września zapraszamy na lekcję otwartą dla dzieci! Lekcja jest bezpłatna.