25 maj Czym jest dla mnie Międzynarodowy Dzień Stepowania
Dzisiaj 25 maja a to oznacza, że na całym świecie tancerze obchodzą Światowy Dzień Stepowania.
Ta okoliczność nie pozwala, by na moim blogu o stepowaniu, nie pojawiło się kilka słów w tym temacie.
Na początek kilka faktów.
Światowy Dzień Stepowania został ustanowiony w 1989 roku i obchodzony jest 25 maja, w dniu urodzin Billa „Bojangles” Robinson.
Bill Bojangels żył w latach 1878 – 1949, był wyjątkowym artystą, a do tego najlepiej opłacanym czarnoskórym tancerzem i aktorem. Żył w trudnych czasach segregacji rasowej. Stepował wybitnie, znacząco przyczynił się do rozwoju kultury stepowania w Ameryce, wielu późniejszych tancerzy podkreślało jaki wpływ miał na nich Bill Bojangles.
W uchwale z 1989 roku przeczytamy, iż 25 maja zostaje uznany Światowym Dniem Stepowania ponieważ:
Stepowanie (art form of tap dancing) to dziedzictwo narodowe, forma sztuki mająca ogromny wpływ na rozwój tańca, muzyki, filmu i teatru w Ameryce. Stepowanie daje szanse na twórcze i radosne wyrażanie siebie i swoich emocji zarówno profesjonalnie jak i amatorsko.
W naturalnym interesie narodu amerykańskiego jest promowanie i świętowanie tej wyjątkowej formy sztuki (uniquely American art form).
Bill „Bojangles” Robinson miał ogromny wpływ na sztukę stepowania zarówno na scenie jak i w filmie i dlatego właśnie dzień jego urodzin ustanawiamy Dniem Stepowania (National Tap Dance Day).
Co to oznacza w praktyce i jak przekłada się na dzisiejsze czasy?
Święto to już dawno przestało się ograniczać tylko do Ameryki. Tap Dance Day jest obchodzony przez tancerzy stepujących na całym świecie.
To dzień, który nie może się obyć bez Shim Shama, wspólnego zatańczenia hymnu tancerzy stepujących.
W MyTap od kilku lat celebrujemy ten dzień. Tańczyliśmy już pod Wawelem czy na Rynku Głównym w Krakowie. W zeszłym roku 25 maja odbywał się nasz coroczny koncert, w którym na finał zawsze tańczymy Shim Shama.
W tym roku też świętujemy, choć nieco inaczej.
Gdy piszę ten tekst, epidemia koronawirusa nadal trwa. I choć krok po kroku znoszone są obostrzenia to nie wszystko jeszcze nam wolno.
To nie stanęło na przeszkodzie by razem zatańczyć.
Podczas pewnych majowych zajęć online wpadłam na pomysł by w tym roku, na 25 maja, przygotować film wideo! Od razu podzieliłam się informacją z grupą, pomysł został entuzjastycznie przyjęty! I tak o to dziś możemy Wam zaprezentować Shim Shama w wersji domowej.