buty do stepowania

Jak wybrać obuwie do stepowania?

Zakup butów do stepowania to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze stepem.
Buty do stepowania to nasze podstawowe narzędzie pracy
i nasz instrument dlatego ważne aby zakup był przemyślany.
W dzisiejszym artykule podpowiadam na co zwrócić uwagę przy wyborze obuwia do stepu.

 

Zasadniczo buty do stepowania występują w dwóch fasonach: Oxford Style oraz Mary Jane.

Buty Oxford Style są zabudowane, niskie, sznurowane, najczęściej wykonane ze skóry. Mary Jane to buty na wyższym obcasie, niezabudowane i zapinane na sprzączkę. Wybór stylu buta może zależeć od tego jaki styl tańca preferujesz i jaki preferuje twój nauczyciel.

Buty oxfordzkie będą lepsze do tzw. rhythm tap dance (styl osadzony mocno w podłodze, skupiający się na różnorodności rytmów, byciu częścią muzyki, podkreślający indywidualizm tancerza) a Mary Jane sprawdzą się w stylu broadwayowskim.

obuwie do stepowania
oxford style
obuwie do stepowania
mary jane

Buty muszą być wygodne. Nie mogą być ani za ciasne ani za luźne. Przed zakupem warto jest je przymierzyć, wykonać w nich kilka podstawowych ruchów. 

Zdaję sobie sprawę jednak, że w sklepach stacjonarnych jest często mało wybór obuwia i w związku z tym decydujemy się na zakup przez Internet.
Sprawdź zatem czy sklep oferuje możliwość zwrotu/ wymiany.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów do stepowania

Obcas

Gruby, niski skórzany obcas, występujący w butach w stylu oxford, daje bogatszy, głęboki dźwięk. Zaletą niskiego obcasa jest także mniejszy nacisk kładziony na przednią część stopy, który przy intensywnym treningu może powodować ból.
Wysoki obcas oprócz większego ucisku na palce, może też powodować trudności w utrzymaniu równowagi dlatego nie polecam go osobom początkującym.

Podeszwa

Na rynku znajdziesz buty do stepowania na pojedynczej i podwójnej podeszwie; twardej jak i elastycznej, pełnej lub dzielonej. Polecam obuwie na podeszwie pełnej, skórzanej. Większość profesjonalnego obuwia jest na podwójnej podeszwie, jest ona grubsza i cięższa.
Grubość podeszwy wpływa na trwałość obuwia i dźwięk (buty takie zwykle są głośniejsze).

Blaszka

Zwróć uwagę aby blaszka znajdowała się zarówno na palcach jak i na obcasie (niektóre podstawowe modele maja blaszkę tylko z przodu).
Lepiej żeby były one przykręcane, a nie nitowane. Gdy blaszka zamontowana jest na stałe (nitowana) nie ma możliwości jej wymiany.  Jeśli np. nie będzie Ci odpowiadał jej dźwięk lub jeśli się uszkodzi konieczna będzie wymiana całego obuwia a nie samej blachy

Ciekawostka: Blaszki pojawiły się w obuwiu do stepu dopiero około roku 1930. Ewolucja była następująca: na początku tańczono boso, następnie w butach na zwykłej skórzanej podeszwie niczym nie podkutych.  Pierwsze “blaszki” były drewniane (buty drewniane miał legendarny Bill Bojangles Robinson) a ostatecznie w butach do stepu pojawił się metal.

Ciekawostka #2: jedna z naszych kursantek napisała pracę licencjacką na temat blach w butach do stepowania!!

Materiał

Obuwie do stepu może być wykonane ze skóry, ekoskóry (plastiku), zamszu, jeansu.
Skóra zapewnia największą trwałość obuwia. Jest elastyczna, stopa ma większą swobodę ruchu co ma znaczenie przy wykonywaniu wielu uderzeń.

Guma

Bardzo często w pudełku z butami znajdziesz gumę, którą możesz przykleić do podeszwy na śródstopie.
Czy ją przykleić czy nie to już Twój indywidualny wybór. Jeśli to zrobisz nie będziesz się ślizgał, ale być może będzie Ci trudniej wykonać niektóre elementy jak np. slajdy.
Ja tańczę bez gumy, preferuję swobodę którą daje mi skórzana podeszwa.

szkoła stepowania

Jakie buty do stepowania na początek?

Nie wydawaj dużo na początek. Zacznij od prostego modelu, a gdy już częściowo zgłębisz tajniki stepu, będziesz mieć większą świadomość swoich oczekiwań względem obuwia. To będzie dobry moment by zainwestować w lepsze buty do stepowania.

Buty dla początkujących są często wykonane z ekoskóry (PVC), której nie polecam.
Ich zaletą niewątpliwie jest to że są stosunkowo niedrogie. Często kupują je rodzice dla swoich pociech. Dzieciom szybko rosną stopy i wymiana obuwia co sezon może być sporym wydatkiem.

Zauważyłam, że popularnym modelem wybieranym na początku jest but Timestep firmy Bloch.

Jest to na pewno jeden z najtańszych modeli dostępnych na rynku i to jest niewątpliwie jego główna zaleta. Ma on jednak kilka minusów. Jest to but z ekoskóry, przednia blacha jest nitowana, ma cienką podeszwę co wpływa na dźwięk.

Moim zdaniem warto dołożyć ok. 70-80 zł do buta np. T-Mega TA08 firmy Sansha i mieć obuwie skórzane, zabudowane, z odkręcanymi blachami.

Podobnym modelem do wspomnianego wyżej obuwia Sanshy, aczkolwiek ciut droższym, jest JazzTap firmy Bloch.

Z butów firmy Sansha mogę polecić model T-World, który ma jedna z moich kursantek. Uważam, że mają całkiem porządne brzmienie.

Początkującym odradzam buty Bloch Sync Tap z blachą Mega. Producent reklamuje je jako buty z podwójną blachą, zapewniającą właściwy dźwięk do tańca… nie wiem tylko dlaczego zrobił w nich bardzo ostre krawędzie, które skutecznie niszczą każdą powierzchnię.

Polecane modele

Jason Samuel Smith Tap Shoes - Bloch
Od kilku lat jestem wierna modelowi Jason Samuel Smith firmy Bloch.

Doskonale się sprawdza na mojej dość szerokiej stopie. Buty są wygodne i bardzo lubię ich dźwięk. Są one jednak dość ciężkie.
W Polsce dostępne są następujące kolory: czarny, biały, szary lakierowany oraz niebieski lakierowany. Występują w fasonach damskich i męskich.
Cena jest przystępna jak na profesjonalne obuwie do stepowania (ich koszt to ok. 890 zł) ale nie jest niska.

tap shoes
Jason Samuel Smith Tap Shoes
Chloe and Maud firmy Bloch

Buty Chloe and Maud sygnowane przez siostry Arnold to dobra alternatywa dla osób, które chcą mieć ładne buty, które mają fajne brzmienie a nie kosztują fortuny.
Przetestowałam je na sobie, często prowadzę w nich zajęcia. Na początku były dość twarde ale po około miesiącu regularnego używania skóra się wyrobiła i buty dobrze pracują w śródstopiu.
Na ich korzyść przemawia przede wszystkim dźwięk, mają naprawdę ładne brzmienie oraz lekkość (są dużo lżejsze od wymienionych wyżej „Jasonów”). Mam je dopiero od pół roku więc jeszcze ciężko mi ocenić ich trwałość.

chloe and maud
Chloe and Maud Tap Shoes

Buty spersonalizowane, szyte na miarę

Jeśli znudziły Ci się już dostępne na rynku jednokolorowe buty do stepowania to dalej ogranicza Cię już tylko fantazja.. i zasób portfela.

Wiele firm oferuje buty kolorowe, coraz częściej także spersonalizowane jak np. popularne buty z serduszkiem firmy SoDanca czy też obuwie firmy Ruben Sanchez Dancewear, na których możesz napisać np. swoje imię. Kolorowe modele oferuje także firma Miller and Ben oraz Capezio (model K360).

Modele personalizowane niestety nie są dostępne w Polsce dlatego można je zakupić przez Internet lub będąc za granicą. Często jest też możliwość ich przymierzenia i zamówienia podczas największych Festiwali Stepowania w Europie.

Koszt obuwia spersonalizowanego to ok. 300 – 500 EUR.

Buty używane

Pamiętaj, że nie musisz kupować nowego obuwia! Jeśli zajrzysz na popularne portale takie jak allegro, olx czy vinted może się okazać, że znajdziesz buty do stepowania w bardzo dobrej cenie!