15 mar 12 ciekawostek na 12 urodziny MyTap
W tym tygodniu mija 12 lat odkąd udałam się do Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Wielickiej 28 a.
Dokładnie 13 marca 2012 roku uzyskałam wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej a Szkoła Stepowania MyTap oficjalnie zaistniała na tanecznej mapie Krakowa.
Z tej okazji zapraszam Was do nowego artykułu na blogu, z którego poznacie 12 faktów na temat szkoły.
1. Pierwsza sala, którą wynajmowałam pod działalność MyTap mieściła się w szkole tańca Impression Dance Complex przy ul. Emaus. Do dziś jestem wdzięczna Ewelinie Rudziewicz, że użyczyła nam wtedy swoich sal! Pierwsza grupa liczyła 4 osoby i byli to: Ania, Alicja, Magda i Marek.
2. MyTap to pierwsza szkoła stepowania w Polsce, która powstała poza Warszawą. Wcześniej dwie szkoły stepowania funkcjonowały tylko w stolicy: Tap and Jazz Pani Jiriny Nowakowskiej oraz Tap to Tap Pani Beaty Rozmanowskiej.
3. Nazwa MyTap została wymyślona przez Marka Wierzbickiego, członka mojej pierwszej 4-osobowej grupy.
4. Przez 12 lat działalności odbyło się 21 warsztatów stepowania z gośćmi z Polski i z zagranicy. Najwięcej razy odwiedziła nas Anula Kołakowska z Warszawy (aż 7 razy!).
Pozostali Polscy instruktorzy prowadzący weekendowe warsztaty w MyTap to: Darek Dudzik (Wrocław), Maciej Glaza (Warszawa), Michał Wierzbowski (Warszawa).
Zagraniczni instruktorzy to Adele Joel (Londyn), która gościła w MyTap 3-krotnie; Dot Scattegord (Birmingham), Roxanne Butterfly (Paryż), Ruben Sanchez (Barcelona), Anastasiia Starchenko (Kijów).
5. Pierwszy koncert na zakończenie sezonu odbył się w 2015 roku w Klubie Studenckim „Żaczek”. Pokaz ten został tak ciepło przyjęty zarówno przez uczniów jak i przez widzów, iż coroczne koncerty na stałe wpisały się w harmonogram roku tanecznego w MyTap. Łącznie odbyło się 8 koncertów. W związku z pandemią koncert nie odbył się w 2020 roku.
6. W obecnej siedzibie MyTap przy ul. Dietla 93 działamy od 2017 roku. Po 5 latach wynajmowania sali w innych szkołach tańca i domach kultury podjęłam decyzję o wynajęciu lokalu na wyłączność i utworzeniu profesjonalnej sali do stepowania.
Wiedziałam, że najważniejszym elementem sali tanecznej będzie dla mnie podłoga. I tu nie było miejsca na kompromisy, musiał być to parkiet dębowy położony w konstrukcji tzw. podłogi sportowej.
W tamtych latach koszt położenia parkietu na 65m2 został wyceniony na ok. 14 000 zł. Nie był to całkowity koszt remontu lokalu (łącznie koszt remontu wyniósł ok 28 000 zł). Większość sfinansowałam z własnych funduszy, środków odkładanych na ten cel przez poprzednie 5 lat działalności szkoły (pracowałam wtedy jednocześnie na etacie dlatego wszystkie dochody z kursów mogłam odkładać na ten wymarzony lokal w przyszłości :)). Wciąż potrzebowałam jednak finansowego wsparcia i tak wpadłam na pomysł zbiórki crowdfundingowej ‘Parkiet dla stepujących w Krakowie” na portalu Polak Potrafi. Dzięki wsparciu 65 osób uzbierałam dodatkowe 7800 zł, które przeznaczyłam na zakup parkietu.
I tak powstała pierwsza w Polsce profesjonalna podłoga do stepowania!! Więcej o projekcie przeczytacie tu a o podłodze tu.
7. W latach 2012- 2016 byłam jedyną instruktorką w MyTap. W 2017 roku do kadry dołączyła Magdalena Smoławska, w 2018 roku Taiga Kuśmider- Zygmunt a w tym roku Aleksandra Ciastoń. I tak powstał mój „Dream Team” bo bez dziewczyn MyTap nie byłaby miejscem, którym jest!
8. Pisząc o kadrze, nie mogę nie wspomnieć o osobie, dzięki której o MyTap dowiaduje się coraz więcej osób i dzięki, której jesteśmy widoczni w internecie. W 2021 roku do kadry dołączyła Ania Socha i zajmuje się mediami społecznościowymi szkoły. Ania oczywiście też stepuje w MyTap i to od 2017 roku!
9. Kilka osób w MyTap ma staż 10-letni lub dłuższy! Magda Smoławska, Beata Mikołajko i Sebastian Kijania są w MyTap od 11 lat, a w tym roku swoje 10-lecie stepowania obchodzą Taiga Kuśmider-Zygmunt, Magdalena Wasińska i Agnieszka Kaczmarczyk. Fajnie, że jesteście!!
10. Najdziwniejszym, najtrudniejszym a zarazem najbardziej rozwijającym rokiem w 12 latach działalności szkoły był rok 2020. Przeniesienie szkoły stepowania do onlinu w związku z wybuchem pandemii nauczyło mnie, że w każdej trudnej sytuacji trzeba szukać rozwiązania. I tak w okresie kwiecień – czerwiec 2020 zajęcia w MyTap odbywały się wyłącznie na Zoomie a w sezonie 2020/21 w trybie hybrydowym: stacjonarnie w MyTap z jednoczesną transmisją online.
Oprócz tego odbyło się bezpłatne wywanie online „Even vs. Swing” oraz warsztaty online „Cały ten swing”.
Obchodzony 25 maja Międzynarodowy Dzień Stepowania także świętowaliśmy online i wypuciliśmy w świat domową wersję Shim Shama. To był także pierwszy MyTap’owy film zmontowany przez Taigę, który zapoczątkował naszą dalszą filmową przygodę.
11. W październiku 2020 roku pojawił się pierwszy tutorial na YouTube i w tej chwili jest ich 12. Kanał na YouTube to projekt, który także ruszył w pandemii i który jest dziełem moim i Taigi. Ja jestem odpowiedzialna za content a Taiga za montaż. Wszystkie filmy znajdziecie tutaj.
Tu warto też wspomnieć, że oprócz YouTuba masę cennych informacji o stepowaniu znajdziecie tez na blogu MyTap, który piszę od 2016 r.! Takie zajęcie sobie wymyśliłam, gdy już będąc w zaawansowanej pierwszej ciąży nie mogłam prowadzić zajęć :).
Od tamtej pory powstało 59 artykułów podzielonych na kategorie: porady, historia, inspiracje, wydarzenia itp.
12. I na koniec kilka słów o pocztówkach z wakacji! Inicjatywa, która mnie tak bardzo cieszy, która się sama rozkręciła i przyjęła w MyTap. A zaczęło się od tego, że wyjeżdżając na wakacje zaczęłam kręcić krótkie filmiki stepując na tle morza, zabytku, gór itp. Wrzucałam je z pozdrowieniami na Facebooka. Po jakimś czasie inne osoby ze szkoły zaczęły robić tak samo i dziś już regularnie ktoś wysyła nam taneczną pocztówkę a możecie je zobaczyć w wyróżnionych relacjach na Instagramie.